Predstavljanje rezultata istraživanja javnog mnjenja ,,Kako građani vide nacionalne interese Srbije?“ održano je u Medija centru u Beogradu. Istraživanje je sprovedeno uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije, u okviru projekta ,,Nacionalni interesi Republike Srbije: od osporavanja do legitimizacije – ‘National(S)’“ koji je deo programa ,,IDEJE“. Terensko istraživanje je realizovano od 5. do 15. avgusta ove godine metodom lice u lice i to na reprezentativnom uzorku od 1186 ispitanika. Istraživanje je sprovela agencija Sprint Insight.
Nalaze istraživanja predstavili su javnosti prof. dr Miloš Hrnjaz, doc. dr Milan Krstić, doc. dr Ivana Radić Milosavljević, doc. dr Stevan Nedeljković i doc. dr Janja Simentić Popović ispred tima istraživača sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Prof. dr Miloš Hrnjaz objasnio je to da je polazna tačka ovog istraživanja bilo pitanje nacionalnog interesa, oko kojeg postoji nedostatak konsenzusa, kako među teoretičarima tako i u praksi. ,,Jedan od ciljeva projekta jeste i da pokrene javnu debatu u Republici Srbiji u vezi sa konceptom nacionalniog interesa i njegovom primenom. Istraživanje teži ka tome da sazna u kojoj meri se stavovi građana poklapaju sa zvaničnim stavovima političkih predstavnika kada je u pitanju nacionalni interes“, istakao je prof. dr Hrnjaz.
Doc. dr Milan Krstić predstavio je deo istraživanja koji ukazuje na to da se većina ispitanih građana slaže sa tvrdnjom da u Srbiji postoji objektivni nacionalni interes koji je relativno traja. ,,Velika većina građana smatra da nacionalni interes Srbije obuhvata i interese srpskog naroda van Srbije u regionu, ali i u široj dijaspori. Gotovo polovina građana ističe da je za njih najvažniji ekonomski aspekt nacionalnog interesa, poput dobrog životnog standarda i ekonomskog rasta, dok upola manje smatra da su za nacionalni interes primarna politička pitanja“, naglasio je prof. dr Krstić.
Doc. dr Ivana Radić Milosavljević predočila je to da iako je Srbija duži vremenski period u procesu evropskih integracija, ulazak Srbije u Evropsku uniju formalno je definisan kao nacionalni interes tek Strategijom nacionalne bezbednosti Republike Srbije iz 2019. godine. ,,Većina građana Srbije smatra da članstvo u Evropskoj uniji jeste nacionalni interes, ali je u pitanju relativna većina. Oni smatraju da je članstvo u Evropskoj uniji objektivan nacionalni interes, ali da je ono važno i za njih lično“, saopštila je doc. dr Radić Milosavljević. Sa druge strane, naglasila je i da, ako su upitani kako bi glasali na referendumu o članstvu Srbije, broj građana koji bi bili za i onih koji bi bili protiv je gotovo izjednačen.
Doc. dr Stevan Nedeljković ukazao je na ključne stavove građana o odnosima Srbije i velikih sila pre svega Rusije, Kine i Sjedinjenih Američkih Država. ,,Najveći broj građana smatra da Srbija ne pripada ni Istoku ni Zapadu što je deo kontinuiteta politike nesvrstavanja i neutralnosti. Kada je u pitanju vojna neutralnost, većina građana podržava ovakvu politiku“ rekao je doc. dr Nedeljković. Takođe, istakao je i većina građana Srbije u regionalnim pitanjima ne prioritizuje ekspanzionističke ciljeve, poput obnove zajedničke države sa Crnom Gorom ili stvaranja nezavisne Republike Srpske, već da naglasak stavljaju na druga pitanja.
Doc. dr Janja Simentić Popović iznela je stavove građana o položaju međunarodnog prava kao sredstva koje bi moglo da pomogne ili odmogne u legitimisanju nacionalnih interesa Srbije. ,,Relativna većina građana ne vidi međunarodno pravo kao adekvatno sredstvo koje bi moglo da pomogne u zaštiti političkih nacionalnih interesa, dok trećina građana smatra da ono to može. Pak kada su u pitanju precizno određene situacije i instrumenti međunarodnog prava, građani spremnije prihvataju međunarodno pravo kao sredstvo legitimisanja političkih nacionalnih ciljeva“, zaključila je doc. dr Simentić Popović.
Prezentaciju nalaza istraživanja možete preuzeti na ovom linku.